Українці продовжують втрачати довіру до банків

ПРЕЗЕНТАЦИЯ. ПРЕЗЕНТАЦИЯ бизнеса

Про це засвідчили результати опитування «Обізнаність споживачів фінансових послуг України про систему гарантування вкладів – 2017»,яке було проведене на замовлення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб компанією InMind за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку «Трансформація фінансового сектору» у грудні 2017 року розповіли під час презентації у Києві 7 червня 2018 року.

Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який функціонує уже 30 років, чули  52% опитаних, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування,-зазначили під час презентації. Більша половина опитуваних, а саме 55% не мають в банках жодних коштів, а 33% – тримають лише незначну частину своїх статків.Показники по Житомирській області ще більше промовисті-не тримають свої кошти в банку 82% опитаних,а незначну частину коштів -лише 15%.

IMG_20160322_111256

«Опитування для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів Фонд проводить уже вдруге. Таке оцінювання є важливою складовою процесу підвищення фінансової грамотності населення, що є законодавчо закріпленою функцією Фонду. Для нас такі дослідження, це, свого роду, можливість отримати зворотній зв’язок від споживачів фінансових послуг: з’ясувати, чи відчувають вони себе захищеними, чи довіряють банкам, чи достатньо володіють інформацією. Тільки знаючи потреби споживача – ми зможемо дати на них адекватну відповідь», – сказав директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін.

Громадська думка в частині довіри до фінансових установ ,визнали  фахівці ФГВФО за 2 роки змінилася в гірший бік, зокрема, через фінансову кризу та закриття близько 90 банків. Минулого року кількість українців, що не довіряють банкам збільшилася до 53%  – з 19% у 2015 році.

Опитування мало на меті й дослідження фінансової грамотності населення .Так, при виборі банку для розміщення депозиту громадяни зважають лише на два фактори – наявність гарантії повернення вкладу (56%) та відсоткову ставку за вкладом (53%). Вивчають побіжно зміст договору з банком у процесі відкриття рахунку 38% опитаних, а 34% – ретельно.При опитуванні респондентів з Житомирської області ретельно вивчають зміст договору 33%,побіжно-15%, 23% взагалі ніколи не відкривали рахунків у банках.Також житомиряни при виборі банку для розміщення коштів більше орієнтуються на відгуки родичів чи знайомих(44%),аніж на рекомендації роботодавців(2%). Для 39% житомирських респондентів важливе значення має відсоткова ставка за депозитом.

Змінилось ставлення населення щодо депозитних вкладів. Причиною відмови від зберігання коштів на депозиті в банку 53% опитаних у 2017 році називали недовіру до банків , в 2015 році таких було лише 19% .Житомирян,які мають депозитні рахунки в банках лише 8% серед тих,які брали участь в опитуванні.

Під час презентації результатів дослідження заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія Вітка  наголосила, що довіра до фінансових установ в Україні приблизно перебуває на рівні 20%, але відсоток тих, хто повністю довіряє фінансовим установам або регуляторам фінансового сектору, становить 3%. Аналогічний показник у Чехії становить 80%,

 

246566

Одним з шляхів підняття довіри до банківських установ можуть стати підвищення гарантованої суми відшкодування за вкладами і розширення гарантій, вдосконалення банківського нагляду, вдосконалення роботи судової та правоохоронної систем, підвищення фінансової грамотності та відповідальності банкірів. Таку думку озвучив під час презентації заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик: «Результати опитування засвідчили зростання кількості громадян, які знають про граничний розмір відшкодування, виплату якого забезпечує Фонд гарантування. Однак, бачимо, що є ще над чим працювати в плані роз’яснення особливостей функціонування системи гарантування .Максимальна сума гарантованого відшкодування за вкладами в розмірі 200 тис. грн, що діє на цей час, – це мало. На нашу думку – думку команди Фонду гарантування вкладів, ми могли б піти до 600 тисяч і вище. Це матиме економічний сенс для значної кількості людей».

Однак, стримуючим фактором для Фонду є заборгованість перед Міністерством фінансів у сумі 60 млрд грн, відсотки за якою при погашенні боргу становитимуть 85 млрд грн. Андрій Оленчик повідомив, що в управлінні Фонду перебувають активи збанкрутілих банків на 508,1 млрд грн за балансовою вартістю, проте їхня оцінна вартість становить лише 89,7 млрд грн, що не вирішує проблеми.

Тому Фонд розраховує на підтримку в цьому питанні з боку Мінфіну, Національного банку та міжнародних партнерів.

Презентація звіту http://www.fg.gov.ua/images/docs/fin-osv/03-06-DGF-Report_print.pdf

Презентація результатів дослідження http://www.fg.gov.ua/images/docs/fin-osv/03-06-DGF-Report_print.pdf

 

Проект USAID надав фінансування компанії InMind  для проведення опитування. Його результати допоможуть Фонду гарантування спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність з метою підвищення рівня фінансової обізнаності громадян.

Це загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року. Було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні Уряду України. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2%.